Jídlo s příběhem

zatím prázdný Nákupní košík

Aktuální nabídka: Rozvozy obědů Ústí n. L. / Teplice

Společenské akce

Každý den vše čerstvé Jsme na nohou od časného rána, proto je pro vás den co den každý pokrm čerstvě připravený. Ruční výroba a poctivé suroviny pro nás nejsou klišé.

Jste na stránce: Dobrý Fokus Kavárny a bistra Bárka kafe Společenské akce

FOKUS KAFE ÚSTÍ NAD LABEM

Prokopa Diviše 1605/5

400 01  Ústí nad Labem

Otevírací doba:

Po - Pá  9.00 - 19.30

So, Ne a o svátcích zavřeno

Facebook

Společenské akce

Týdny pro duševní zdraví

Týdny pro duševní zdraví

Týdny pro duševní zdraví u nás:

 • 10. září / 19.00 / Galerie Směj se - workshop
 • 16. září / 17.00 / Mojka Dejmková a Jana Boučková - výstava Art brut
 • 21.-26. září / Filmový týden F.20 (Snili jsme o životě, Láska šílená, Amy, 9999, E. A. Poe: Podivný experiment, David, Hodná holka, Mallory a Malý pán)
 • 29. září / Richard Loskot - umělecký projekt
 • 8. října / Café Nobel - Haitské vúdú a mentální zdraví
 • 10. října / Petr Nikl - Bludný rybář
 • kompletní program na www.tdz.fokuslabe.cz a facebook

Filmový týden F.20 / 21.-26. 9.

Filmový týden F.20 / 21.-26. 9.

První filmový festival v rámci Týdnů pro duševní zdraví

V Mezinárodní klasifikaci nemocí je F.20 označením pro schizofrenii a program Filmového týdne nabídne projekce snímků, které se tématem dotýkají právě duševního zdraví a nemocí. Plánované filmy a dokumenty: Snili jsme o životě, Láska šílená, Amy, 9999, E. A. Poe: Podivný experiment, David, Hodná holka, Mallory a Malý pán. Po vybraných filmech budou následovat besedy s hosty.

 • 21. 9. / 17.30 - Snili jsme o životě + beseda po filmu / 19.30 - Láska šílená
 • 22. 9. / 18.00 - Amy
 • 23. 9. / 17.30 - 9999 + beseda po filmu / 19.30 - E. A. Poe: Podivný experiment
 • 24. 9. / 20.00 - David / za účasti režiséra
 • 25. 9. / 17.30 - Hodná holka / 19.30 - Mallory
 • 26. 9. / 10.00 - Malý pán / dětská projekce

kompletní program s anotacemi najdete na www.tdz.fokuslabe.cz a facebooku

Umělecký projekt pro kavárnu / 29. 9. / 18 hod

Umělecký projekt pro kavárnu / 29. 9. / 18 hod

Richard Loskot - Nějaké překvapení

Richar Loskot, dvojnásobný finalista ceny Jindřicha Chalupeckého, se ve svých projektech snaží prostřednictvím instalování nesamozřejmých situací vyvádět návštěvníky z jejich všednodennosti. Svým Překvapením se Richard Loskot připojí k Tomášovi Vaňkovi, Jiřímu Kovandovi, Janu Haubeltovi a Ivanu Voseckému, kteří do prostoru naší chráněné kavárny vstoupili se svými intervencemi v minulých ročnících Týdnů pro duševní zdraví.

V rámci Týdnů pro duševní zdraví

www.tdz.fokuslabe.cz
facebook

Café Nobel / 8. 10. / 18 hod

Café Nobel / 8. 10. / 18 hod

Café Nobel - Haitské vúdú a mentální zdraví

Haitské vúdú je nejrozšířenějším náboženstvím na Haiti a v určité míře jej praktikuje většina populace, je tedy nedílnou součástí kulturního obzoru Haiťanů. Vúdú neplní v haitské společnosti pouze náboženské funkce, ale po většinu svých dějin sloužilo také jako neoficiální systém zdravotní péče, která zahrnuje také prevenci a podporu zdraví a duševní pohody. Je však takto vnímáno představiteli státu a humanitárních organizací? Přednášející: Mgr. Lenka Philippová – doktorandka Centra ibero-amerických studií FF UK a zabývá se náboženstvími a kulturou africké diaspory v Karibiku a Severní Americe.

Petr Nikl / 10. 10. / 19 hod

Petr Nikl / 10. 10. / 19 hod

Petr Nikl - Bludný rybář

Pásmo textů písní a pohyblivých věcí známého malíře, divadelního improvizátora, hudebníka a autora dětských knih. U příležitosti Světového dne duševního zdraví.


vstupné 120 Kč (80 Kč pro držitele permanentek na Filmový týden F.20, studenty, seniory a ZTP)

koná se v rámci Týdnů pro duševní zdraví
www.tdz.fokuslabe.cz
facebook

Předchozí výstava

Předchozí výstava

Nová citlivost - Bára Belzová, Jana Jahodová, Alžběta Kočvarová, Pavel Matoušek, Jáchym Myslivec, Daniela Šrámková, Adéla Waldhauserová

11. 6. - 4. 9. 2015, kurátorka výstavy: Jana Stejskalová

Studentka Kurátorských studií FUD UJEP vystavuje studenty Fakulty umění a designu UJEP.  "Přestože se může zdát, že fotografie ani malba již nemůže v dnešní přesaturovavé době nikoho překvapit a přinést nic nového, v živném prostředí Fakulty umění a designu UJEP se přece jen rodí něco nečekaného. Snahou již není fascinovat prázdnými hodnotami dříve nedosažitelné technické kvality ani pohledy na místa, kam se člověk běžně nedostane. Dochází zde naopak k jistému návratu k lidským hodnotám a prožitku magického realismu našich životů. Umělci hledají cestu k překladu osobních významů a k artikulaci myšlenek, které není možné umlčet."

Jasmíniny slzy / Filmový klub F20 / 17. 6. 2015 / 18 hod

Jasmíniny slzy / Filmový klub F20 / 17. 6. 2015 / 18 hod

Woody Allen / USA / 2013 / 98 min / vstupné 59 Kč

Jasmine (Cate Blanchett) je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem (Alec Baldwin) i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger (Sally Hawkins), která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci a přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu.  Komediální drama Jasmíniny slzy vypráví o důsledcích, které mohou nastat, když lidé zavírají oči před realitou a pravdou, kterou nechtějí vidět.

Kapacita kina je 50 míst, rezervace na fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Khatar san? Aussig! / 18. 6. 2015 / 19-21 hod

Khatar san? Aussig! / 18. 6. 2015 / 19-21 hod

Mikerovi, Fečovi, Gažíkovi, Jaslovi a Červeňákovi vyprávějí

Jak slovenští Romové přišli do českých zemí za prací a co se dělo potom? Debata s místními pamětníky romské poválečné migrace za prací do vysídlených postsudetských regionů.

Jaké jsou zkušenosti slovenských Romů, kteří přišli v padesátých, sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých letech 20. století do Ústí nad Labem a okolí?

Po roce 1945 přišly do českých měst stovky slovenských Romů, aby zde pracovaly na stavbách a v těžkém průmyslu. Příběhy těchto lidí dnes nejsou veřejnosti příliš známy, více se v souvislosti s Romy hovoří o problémech v sociálně vyloučených lokalitách. Přitom právě mnohé z těchto lokalit nesou významnou stopu poválečného industriálního vývoje ČR. Náš projekt chce připomenout příběhy romských dělníků pocházejících z ostravských Vítkovic a brněnského Cejlu.

Předchozí výstava

Předchozí výstava

Jan Vytiska - Tak hrál si s blátem, až se slepí, tak ďábla zveš, až k tobě vejde!

16. 4. – 2. 6. 2015

Jan Vytiska se sice narodil v roce 1985 v Praze, dětství však strávil v Rožnově pod Radhoštěm. Vystudoval Fakultu umění v Ostravě u Jiřího Surůvky. Pro jeho malby jsou charakteristické katastrofické, ale při tom pochmurně úsměvné, výjevy ve kterých remixuje prvky slezského folkloru, béčkových hororů a vlastních prožitků právě z Valašska ("Hořící dřevěnici jsem viděl zblízka na vlastní oči a byl to jeden z nejsilnějších zážitků v mém životě, o vyteklém oku mi zase vyprávěl brácha, stalo se to na jedné svatbě"). Vedle malby se věnuje i hudbě - je zpěvákem a hráčem na foukací harmoniku skupiny Johnny the Horse, kde kromě něj působí i další výtvarní umělci Dominik Gajarský, Štěpán Skalský a Roman Štětina.

 

Související odkazy:

Předchozí výstava

Předchozí výstava

Vendula Chalánková - Jeffovi šedesátiny a komiksy z mého života

22. 1. - 1. 4. 2015

Vendula Chalánková (*1981) absolvovala ateliér environmentu Mariána Pally na Fakultě výtvarných umění v Brně, a je nejspíše nejryzejší a při tom zároveň nejoriginálnější pokračovatelkou svého učitele a jeho specificky minimalistického a humorného přístupu k umění a životu. Ke komiksovým stripům, které tvoří technikou vystřihování z barevných papírů, říká: „Všechny příběhy z komiksu jsou mé osobní zážitky. Vděčným námětem se mi staly rozhovory s kamarádkou Petrou. Známe se od školky. Její historky neberou konce. A je taky na dietě. Další postavou je můj přítel…“

http://vendulachalankova.cz/

Dva dny, jedna noc / Filmový klub F20 / 5. 5. 2015 / 18 hod

Dva dny, jedna noc / Filmový klub F20 / 5. 5. 2015 / 18 hod

 Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne / Belgie, Francie, Itálie / 2014 / 95 min / vstupné 59 Kč

Sandra pracuje v místní solární elektrárně a právě se zotavuje z depresí, které byly důvodem její časté absence v práci. Vedení společnosti nemá zájem o takovéto zaměstnance, avšak nechce vystupovat ve zlém světle. Finální rozhodnutí o Sandřině osudu tak nechává na jejích kolezích, kteří mají určit, zda Sandra o práci přijde anebo ne. Pokud ano, budou si moci ponechat své roční bonusy ve výši 1000 eur, a pokud ne, tak o ně přijdou. Sandra se však nevzdává a během dvou dnů  a jedné noci se ze všech sil snaží přesvědčit kolegy, aby se rozhodli v její prospěch. Sandřina prosba je jednoduchá: “Nelitujte mě! Jen se zkuste vžít do mé situace.“

MFF Cannes 2014 - nominace na Zlatou palmu
Sydney Film Festival - cena pro Nejlepší film

Kavárna v den projekcí otevřena do 22 hod. Kapacita kina je 50 míst, rezervace na fokuskafe-usti@fokuslabe.cz

Jimmy P. (psychoterapie prérijního indiána) / Filmový klub F20 / 8. 4. 2015

Jimmy P. (psychoterapie prérijního indiána) / Filmový klub F20 / 8. 4. 2015

Francie, USA / 2013 / 117 min

Je polovina padesátých let. Americký indián Jimmy Picard (Benicio del Toro), který za druhé světové války bojoval v Evropě, trpí od návratu domů závratěmi, dočasnou slepotou, ztrátou sluchu. Lékaři ale nedokáží najít žádné fyzické příčiny. Do nemocnice pro válečné veterány proto povolají francouzského psychoanalytika, antropologa a odborníka na kulturu původních obyvatel Ameriky Georgese Devereuxe. Devereux se s Jimmy Picardem společně pustí do odhalování příčin Picardova stavu. Devereux se tak zapíše do dějin psychologie jako ten, kdo definoval post-traumatický syndrom, postihující válečné veterány.(Artcam)

Café Nobel - 12. 3. 2015

Café Nobel - 12. 3. 2015

Neurobiologie úzkosti

Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc.

12. března bude opět v naší kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v rámci Café Nobel nejznámější český psychiatr Cyril Höschl. Přijde si s námi popovídat na téma Neurobiologie úzkosti. Portrét hosta naleznete zde: http://cafenobel.ujep.cz/hoeschl.html

Přednáška bude probíhat ve dvou časech – v 16.00 a 18.30

Pokud máte vážný zájem, můžete si u rezervovat místa na e-mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

| | |


Michaela Aigermanová - vedoucí BÁRKA kafe

„V Bárka kafe se navracíme k přírodě. Rozšiřujeme se o vegetariánský bar, zbavujeme se plastů, jídlo s sebou si odnesete v papírovém obalu. “

Telefon: 731 495 420, 475 209 788
E-mail: aigermanova@fokuslabe.cz, fokuskafe-usti@fokuslabe.cz